24.10.2019 se v naší škole opět vyskytovala strašidla, upíři, kouzelníci a ježibaby. Jeden z upírů jménem Cucíno ukázal svoje kouzla a vytvořil mnoho mýdlových bublin pro obveselení všech strašidel v okolí. Byly vyhlášeny nejlepší masky dne a nejkrásnější vyřezávané dýně, kterých se v letošním roce sešel velký počet. Lampionový průvod za celkem velké účasti rodičů i žáků byl zakončen hymnou Trstěnických strašidel. Raut, který byl připraven na přestávku, zaznamenal obrovský úspěch a všechna kouzelnická a strašidlácká jídla přímo kouzelně "mizela" ze stolů. Po již tradičním párku z udírny se žáci vydali na stezky odvahy - mladší jen v okolí školy, starší stezkou podstatně delší a hrůzostrašnější. Následovalo spaní žáků ve škole a myslím si, že žádné strašidlo se zde neobjeví do dalšího reje příští rok.

Foto zde.

Nová učebna jazyků a informatiky - přínos pro školu.

Školní rok 2019/2020 umožnil začít s výukou jazyků na naší škole v nové, zmodernizované učebně. Její vybavení přispívá zejména k zlepšení kvality poslechu – pomocí sluchátek má žák možnost maximálně se koncentrovat na mluvené slovo, je zvukově izolován od okolí. Posílí se tak poslechová zručnost a s ní zároveň i výslovnost. Komunikace probíhá i prostřednictvím mikrofonů. Žáci sedící v různých částech místnosti vedou rozhovor ve dvojici, nebo skupině. Učitel si volí, koho si chce poslechnout, může do komunikace vstupovat, pořídit zvukový záznam a odhalit tím chyby ve výslovnosti (to vše diskrétně). Zařízení zlepšilo podmínky pro výchovně-vzdělávací proces. Žáci získali reprezentativní učebnu blízkou mladé digitální generaci.

Zcela přepracovaná koncepce učebny na informatiku dodala škole možnost učit práci na počítačích efektivněji a rozšíření z 12 na 18 počítačů umožňuje větší zapojení žáků do výuky a práci jednotlivců na “svém” počítači. Nové stolky a židle splňují ergonomické normy pro práci s PC a napomohly k ekonomičtějšímu rozmístění počítačů. Zavedení kabeláže do plastových tunelů na zemi zase k lepšímu výhledu žáků na tabuli a velkoplošnou obrazovku.

Během objevování knihy Kouzelný svět Gabriely, které proběhlo 2.10. 2019 v Městské knihovně v Litomyšli, si žáci vyzkoušeli nejen své literární  schopnosti. Pro splnění úkolů museli použít svůj důvtip, výborný čich i přesnost v hodu na cíl. Celou akci pokazilo pouze zamračené a deštivé počasí. Foto zde.

03.10. 19ZOO Olomouc

I v letošním školním roce jsme zrealizovali spolupráci žáků 1. a 9. ročníku. Po nesmělých začátcích jsme společně podnikli adaptační výlet do ZOO Olomouc. Už samotná cesta autobusem, vlakem a MHD byla především pro prvňáčky velkým zážitkem. V ZOO děti společně se svými patrony procházely jednotlivé pavilony a plnily úkoly – Znáte obyvatele naší ZOO? Ti nejodvážnější vystoupali na vyhlídkovou věž – celý areál zahrady i s nedalekou bazilikou na Svatém Kopečku si mohli prohlédnout z výšky. Oblíbenou zastávkou se stal výběh s kozami, které si mohli nakrmit a pohladit. Žáci 9. ročníku se k malým dětem chovali vstřícně a zodpovědně. Užili jsme si společně pěkný den. Foto zde.